Türkiye Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesini konuşuyor

Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde düzenlediği silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast, Bolu F Tipi Cezaevi’nden koşullu salıverilme kapsamında tahliye edildi. Samast’ın tahliyesin birçok gazeteci ve siyasiden tepki geldi.

“HAKLI OLANLAR, İYİ İNSANLAR, SUSMAYIN”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tahliye kararına tepki göstererek, “Yaşadıklarımız hukukla, yasayla, Anayasa ile filan anlatılamaz. Aklı olan, vicdanı olan herkes bir tarafta dümdüz kötü olanlar karşımızda, bu kadar net! Haklı olanlar örgütlenip güç olmazsa, dur demezse örgütlü kötülük saldırıyor. Haklı olanlar, iyi insanlar, susmayın!” dedi.

İSMAİL SAYMAZ’DAN TEPKİ

Gazeteci İsmail Saymaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Can Atalay ve Gezi Parkı tutukluları ile gazeteci Barış Pehlivan içeride, gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast dışarıda…” ifadelerini kullandı.

“TEMEL BİR UTANÇ SORUNU”

CHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da Ogün Samast’ın tahliye edilmesine sert sözlerle tepki gösterdi. X hesabından paylaşım yapan Başarır, “Barış Pehlivan, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Osman Kavala, Selçuk Kozağaçlı, Çiğdem Mater gibi onlarca haksız tutuklu bugün hala cezaevinde! Hrant Dink’in katili Ogün Samast bugün artık dışarıda! Türkiye’de adalet, AKP iktidarı eliyle temel bir utanç sorununa dönüşmüştür!” dedi.

“HUKUK BİTTİ, TUZ KOKTU”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Gazetecileri hapiste rehin tutanlar, gazetecileri öldürenleri serbest bıraktılar. Hrant Dink’in katili Ogün Samast tahliye edildi. Hukuk bitti, tuz koktu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir