Tur operatörleri Yunanistan ve Türkiye sezonunu Kasım ayına kadar uzattı

Nil Göksu Urgancıoğlu

Seyahat operatörü Tui, yaz aylarındaki aşırı sıcaklıkların bazı tatilcilerin planlarını sekteye uğratmasının ardından artan talebe yanıt olarak Yunanistan ve Türkiye sezonunu Kasım ayına kadar uzattı.

EKİM AYINA OLAN TALEP YÜZDE 8 DAHA FAZLA

Yaz aylarında Akdeniz’in bazı bölgelerinde sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıkmasıyla birlikte daha fazla insan serin sonbahar aylarında tatili tercih etti. Tui, sezonun olağan son ayı olan Ekim ayına olan talebin geçen yıla göre %8 daha yüksek olduğunu söyledi.

Oteller, uçaklar ve yolcu gemileri işleten İngiliz-Alman turizm şirketi Tui CEO’su Sebastian Ebel the Guardian’a konuştu ve şunları söyledi: “Geleneksel olarak Ekim ayı sonuna kadar devam eden yaz sezonunun son haftalarında güçlü talep gördük. Sonuç olarak, geçtiğimiz günlerde geleneksel yaz sezonu dışındaki talebi karşılamak için özellikle Türkiye ve Yunanistan’da sezonun Kasım ayına uzatıldığını duyurduk.”

KÜRESEL ISINMA İSKANDİNAVYA’YA TALEBİ ARTIRABİLİR

Ebel, küresel ısınmanın İskandinavya, Belçika ve Hollanda’daki daha serin destinasyonlara olan talebi artıracağını bekliyor.

Tui bir süredir, daha fazla insanın kışı daha sıcak iklimlerde geçirmek veya ilkbahar ve sonbaharda spor ve kültürel faaliyetler için seyahat etmek istemesi nedeniyle, nisan ayından kasım ayına kadar sürecek olan sezonu uzatmayı planlıyordu.

30 BİN KOLTUK EKLENİYOR

Tui, İngiltere’den Rodos, Girit ve Antalya gibi destinasyonlara giden uçaklara yaklaşık 30.000 koltuk ekliyor. Alman müşteriler kışı Antalya’da geçirmeyi seviyor ve Tui bu teklifi İngiliz müşterileri de kapsayacak şekilde genişletiyor.

SICAKLIKLAR ETKEN OLDU

Aşırı yaz sıcaklıkları bazı turistleri seyahat planlarını iptal etmeye veya yeniden düzenlemeye zorladı. Tui, Avrupa Seyahat Komisyonu tarafından yayınlanan bir rapor, Akdeniz’in en popüler turistik destinasyon olmaya devam ettiğini söylerken, kötüleşen sıcak hava dalgaları ve iklim krizine ilişkin artan korkular, bölgenin en iyi tatil destinasyonu olarak cazibesini kaybetmesine neden olabilir.

Temmuz ayındaki raporda, Akdeniz destinasyonlarının ziyaretçi sayısında geçen yıla kıyasla %10’luk bir düşüş yaşanırken, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, İrlanda ve Danimarka gibi ülkelerin daha popüler hale geldiği belirtildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir