Çubuk Ovası’nda hububat hasadı başladı

Çubuk Belediyesi ve Çubuk Ziraat Odası’nın iş birliğiyle Kargın Mahallesi’nde ” “Altın başakların hasadı ile Çubuk Ovası’nda yüzler gülüyor” temalı bir etkinlik düzenledi.

Etkinlik kapsamında, Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş ve Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle, biçerdöver kullanarak hasadın ilkini yaptılar.

Demirbaş, etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, verimli bir hasat sezonu geçireceklerine olan inancını dile getirdi.

Belediye olarak çiftçilere destek olmaya devam edeceklerini ifade eden Demirbaş, “Ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de ara sıra yangınlar oluyor. Vatandaşlarımızı uyarıyoruz; ekili ve ormanlık alanlarda çok dikkatli olmalılar. Yangına yol açabilecek her türlü davranıştan kaçınmalılar ki, insanların emeğine ve ormanlarımıza zarar gelmesin” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapmaya başladığını belirten Demirbaş, yeni hasat sezonunun çiftçilere bereket getirmesini temenni etti.

Gülle ise, geçmiş yıllara kıyasla bu yıl hububat hasadında önemli bir artış beklediklerini söyleyerek, ovada bu yıl 190 bin dönüm ekili alan bulunduğunu ve bunun 100 bin dönümünde buğday ve arpa yetiştirildiğini aktardı.

Çiftçi Kemal Kuzukıran da, arpa ve buğdaydan dönüm başına 250 ila 400 kilogram arasında verim beklediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x