ABD Başkanı Biden: Dayımı yamyamlar yedi

ABD Başkanı Joe Biden, İkinci Dünya Savaşı’nda görev yapan dayısının uçağının düşmesinin ardından Yeni Gine’de yamyamlar tarafından yenildiğini öne sürdü. Pensilvanya’nın Scranton kentine yaptığı ziyarette açıklamalarda bulunan Biden, annesinin kardeşi Ambrose J. Finnegan’ın uçağının 1940’larda düştüğünü ve bölgede o zamanlar çok sayıda yamyam olduğunu ileri sürdü, dayısının kalıntılarının hiçbir zaman bulunamadığını söyledi.

‘KALINTILARI KURTARILAMADI’

Biden, eski başkan Donald Trump’ın ölen ABD askerleri için ‘enayiler’ ve ‘beceriksizler’ dediği iddialarına ilişkin konuşurken söz konusu açıklamalarda bulundu. Dayısının uçağının vurulduğunu ve kalıntılarının ABD tarafından kurtarılamadığını dile getiren Biden, “Uçak, o zamanlar çok sayıda yamyamın olduğu bir bölgede vuruldu. Cesedini asla bulamadılar ama oraya tekrar gittiklerinde kontrol edip uçağın bazı parçalarını buldular” dedi.

‘UÇAĞIN MOTORU ARIZALANDI’

Finnegan’ın ölümüyle ilgili askeri kayıtları inceleyen ABD basını ise, kayıtlarda uçağın vurulduğundan bahsedilmediğini bildirdi. NBC’nin aktardığına göre, olaya ilişkin tutanaklarda, “Bilinmeyen nedenlerden dolayı bu uçak, Yeni Gine’nin kuzey kıyısındaki okyanusa düştü. Her iki motor da alçak irtifada arıza yaptı ve uçağın burnu suya sert bir şekilde çarptı” ifadelerine yer verildi. Kayıtlara göre, kazada ölen üç kişinin bulunamadığı aktarıldı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Biden’ın açıklamalarının kamuoyunda tepki çekmesinin ardından, Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates’den konuya ilişkin açıklama geldi. Biden’ın, ‘hayatını kaybeden amcasının hizmetinden gurur duyduğunu’ söyleyen Bates, şöyle devam etti:

“Başkan, ‘savaşa gönderdiğimiz kişileri donatma ve eve döndüklerinde onlara ve ailelerine göz kulak olma yönündeki kutsal bağlılığımızı’ yerine getirmeyi savunma bağlamında dayısının hikayesini vurguladı. Ve bu hikaye ile, ABD’li gaziler için söylenebilecek en son şeyin onlardan ‘enayiler’ ya da ‘beceriksizler’ diye söz etmek olduğunu yineledi.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x